Czas prostych i drogich stron www przeminął. Dlaczego?

Prosta strona internetowa nie może być droga. Oto dlaczego.

Najpierw ustalmy jaka to jest prosta strona internetowa.

Otóż prosta strona internetowa, to taka, którą można stworzyć bez umiejętności programowania.

A takie proste strony tworzy się w WordPressie.

WordPress to taki „Microsoft Word” do tworzenia stron.

Więcej o WordPressie, który jest potężnym narzędziem, do tworzenia stron www tu: http://www.wordpress-polska.pl/

Oto przykłady firm, które oparły swoje strony www o WordPressa, wg. https://www.wpbeginner.com/showcase/40-most-notable-big-name-brands-that-are-using-wordpress/:

BBC America, Sony Music, Official Star Wars Blog, Bloomberg Proffesional

Aha. WordPress w wersji podstawowej kosztuje 0 PLN. W wersji rozszerzonej 0 PLN. W wersji PRO 0 PLN.

A tak na serio, WordPress nie ma żadnych wersji, ale i tak, kosztuje 0 PLN.

To dobra cena.

W zasadzie, osoba, która potrafi posługiwać się edytorem tekstu, jak na przykład Microsoft Word, na poziomie średnio – zaawansowanym, to ma kompetencje, żeby stworzyć prost stronę www.

Poziom średnio – zaawansowany to taki zestaw umiejętności, które pozwalają na umieszczanie obrazów w tekście, formatowanie tekstu i samodzielne rozwiązywanie problemów, które w tym czasie się pojawiają.

Prostą stronę www można zrobić według poniższych kroków:

 • Kup domenę: domena to nazwa strony, którą wpisuje się do przeglądarki stron www. Domena tej strony to www.malawielkamarka.pl
 • Kup hosting: hosting to inaczej miejsce na dysku, dostępne 24/7/365 gdzie oprogramowanie strony www, wszystkie teksty, zdjęcia i inne „bebechy” są przechowywane. To dzięki hostingowi, użytkownicy mogą uruchomić stronę, kiedy tylko chcą.
 • PODPOWIEDŹ: Idealnie jeżeli domena i hosting są kupione u jednego „dostawcy” jak na przykład www.zenbox.pl, albo www.home.pl
 • Następnie trudniejszy krok, ale dostawca hostingu (na ogół) ma pomoc na temat tego jak to zrobić: trzeba wgrać aplikację czyli WordPressa „pod domenę” na serwerze, który został wykupiony na hostingu. Brzmi groźnie, ale na przykład na Zenboxie, jest to tak trudne, jak wyszukiwanie filmu na YouTube i dodanie do ulubionych. Trzeba wiedzieć „gdzie kliknąć”.
 • Następnie można wejść do „WordPressa” i konfigurować swoją stronę, na wybranym szablonie. A WordPress od środka wygląda tak:
 • PODPOWIEDŹ Szablon, to inaczej wygląd strony, który widzi użytkownik. Jest wiele szablonów, dostępnych za 0 PLN, w które wstawia się swoje teksty i zdjęcia, ustala podstrony typu „o nas”, „kontakt” i gotowe.

Nie koniecznie musisz sam / sama umieć zrobić prostą stronę. Ale warto wiedzieć za co się płaci, osobie lub firmie, która taką stronę tworzy.

Prosta strona z opisywanego przykładu, to 4 godziny pracy. A znamy przypadki firm, które pobierały opłaty 1200 PLN, za prostą stronę, gdzie pechowy rekordzista, zapłacił ponad 2000 PLN za prostą stronę z 5 podstronami, zrobioną na gotowym szablonie.

Prosta strona www, nie wymaga prac graficznych. Korzysta się z bibliotek jak na przykład www.unsplach.com czy www.flaticon.com.

Taka strona, obejmuje teksty stworzone przez zleceniodawcę.

Kiedy warto, a kiedy nie warto inwestować w prostą i tanią stronę www.

Prosta strona, to „rozbudowana” wizytówka, która przyda się tym osobom, które chcą odesłać na nią swoich przyszłych lub obecnych klientów. Na przykład, po to, żeby przekazać wartościowe informacje inaczej niż przez telefon.

Prosta strona www, raczej nie ma szans na zdobycie wysokiej pozycji w wyszukiwarkach. Innymi słowy, nie ma co łudzić się, że raz wykonana, prosta strona, pojawi się na pierwszej stronie Googla. Te czasy minęły. Myślę, że nie będzie to nawet druga strona, ani trzecia, chociaż są wyjątki.

Prosta strona, to dobry sposób na rozpoczęcie obecności w sieci. Niewielka inwestycja finansowa, może być z czasem powiększona w kierunku dodania kolejnych treści, rozbudowania o blog, a nawet o sklep www. A obecność w sieci, to inwestycja, która potrafi się zwrócić.

Nie warto inwestować w tanią stronę, jeżeli istnieje potrzeba „pozycjonowania” takiej strony. Moim zdaniem w roku 2020, nie ma możliwości wypozycjonowania strony www, na pierwszej stronie wyników Google, czy Bing, jeżeli strona www od początku nie jest projektowana pod pozycjonowanie SEO oraz nie dodaje się regularnie do niej wartościowych treści.

Natomiast dobrze zaprojektowana strona www, tak pod względem pozycjonowania SEO, jak i doświadczenia użytkownika, czyli UX, jak i wyglądu strony, czyli UI, to szansa na to, aby produkt lub usługa, dzięki narzędziu jakim jest strona www, zaczęły generować przyrastające dochody.

Tymczasem, prosta strona www wygląda tak:

www.psychoterapia-mnk.pl

Tobiasz Suchowiejko

Author Tobiasz Suchowiejko

More posts by Tobiasz Suchowiejko

Join the discussion 2 komentarze

 • assd pisze:

  Może zamiast bić rekordy w szybkości tworzenia warto poświecić kilka godzin na przetestowanie i poprawienie niedoróbek jak np linki meila czy facebooka w sekcji kontakt prowadzące donikąd.
  Samochód też można pomalować pędzlem, po co wydawać tysiące u lakiernika.

  • Tobiasz Suchowiejko pisze:

   Dziękuję za komentarz i wychwycenie błędów. Zdarza się, że mimo oddania przetestowanej strony, po jakimś czasie pojawiają się problemy, które są na przykład związane z aktualizacjami oprogramowania. Wtedy na ogół otrzymujemy zgłoszenie od Klienta, na które staramy się reagować od razu, w ramach „małych” problemów i do 24h w ramach „większych” problemów. Jednak jeszcze raz dziękuję za zwrócenie uwagi. 🙂

Leave a Reply

All rights reserved Salient.